Titanyum (4) oksit veya titanyum olarak da bilinen Titanyum dioksit, kimyasal formül TiO2 içeren doğal bir oksit titanyum olgusudur. Bir pigment olarak kullanıldığında, beyaz titanyum, beyaz pigment 6 (PW6) veya CI 77891 olarak adlandırılır. Genel olarak kaynağı Limonite, Rutile ve Anatase’dir. Güneş kremi rengi ve yenilebilir renkler dahil olmak üzere geniş bir kullanım yelpazesi. Gıda rengi olarak kullanıldığında sayısı 171’dir. 2014 yılında dünya üretimi yaklaşık 7.5 milyon tondur ve bu miktar artmaktadır. Saf titanyum dioksit, parlak beyaz bir pigment sağlayan ince, beyaz bir tozdur.

Titanyum dioksit boyalar, kaplamalar, yapıştırıcılar, kağıt, plastik ve kauçuk, baskı mürekkepleri, kaplamalı kumaşlar ve tekstil ürünleri ve aynı zamanda seramikler de dahil olmak üzere bir dizi endüstriyel ve tüketici ürününde kullanılmaktadır. ayrıca yer döşemelerinde, çatı kaplama malzemelerinde, kozmetik ürünlerinde, diş macununda, sabunda, su arıtma maddelerinde, ilaçlarda, gıda renklendiricilerinde, otomotiv ürünlerinde, güneş koruyucularında ve katalizörlerinde yaygın olarak kullanılırlar.

Ortaya çıkışı

bu materyal, doğal olarak bilinen rutil, Anatase ve Brookite mineralleri formunda ve iki yüksek basınç formuna ek olarak, ikisi de yakın zamanda olan bir ordomorjik diklorür kristalin cihazı Kurşun formundaki bir baddeleyite monoklinik kristal cihazının şekli ve tr: Nördlinger Ries’in kraterinde Bayern’de bulundu. Bunlardan biri en: Limonit cevherinde bulunan ve çok nadir bulunan Akaogiite. Bu, dünyadaki en büyük titanyum dioksit cevheridir. Rutil, bir sonraki en bol cevherdir, bunun yaklaşık% 98’i titanyum dioksitten yapılmıştır. 600 ila 800 ° C (1112 – 1472 derece Fahrenheit) arasında değişen yüksek sıcaklıklarda Anatase ve Brouctite’ın sahte kararlı fazları.

Üretim yöntemi

Üretim yöntemi hammaddeye bağlıdır. Titanyum dioksit üretmenin en yaygın yolu mineral limonit kullanımıdır. Limonit sülfürik asit ile karıştırılır ve bu reaksiyon limonit içerisindeki demir oksit grubunu uzaklaştırmak için gerçekleştirilir. Demir sülfat yanal ürünü (II) kristalleştirilir ve yalnızca sindirim çözeltisinde titanyum tuzları üretmek için süzülür. T Limonit taşının kullanımı genellikle titanyum dioksit pigmentleri üretmektedir. Yapay limonit rutilini üretmek için başka bir yöntem Belcher işlemini kullanmaktır.

süreç

Bu işlemde, ham kaya (en az% 70 TiO2 içeren) titanyum tetraklorür elde etmek için karbonla ve klor ile oksitlenerek kıyılır; örneğin, karbon ısıtmasında klorlama. Bu tetraklorür titanyum damıtılır ve klor dejenere olurken saf titanyum dioksit üretmek için 1500-2000 K sıcaklıkta saf bir oksijen veya plazma alevi içinde tekrar okside edilir. Aluminyum klorür genellikle işleme rutil bir destekleyici olarak eklenir; yokluğunda, esas olarak Anataz’dır. Klorür işleminin hammaddesi yüksek titanyum dioksit içeriği nedeniyle rutildir. Aluminyum klorür genellikle işleme rutil bir destekleyici olarak eklenir; yokluğunda, esas olarak Anataz’dır. Klorür işleminin hammaddesi yüksek titanyum dioksit içeriği nedeniyle rutildir. Nanoteknoloji katılımı ile titanyum dioksit üretmek için bir yöntem Solvothermal Synthesis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir