Stiren Bütadien Kauçuk (SBR), üretim ve polimerizasyon yönteminde üç ana kategoriye ayrılmıştır:

Emülsiyon yöntemi

Bu yöntemde serbest radikallerle gerçekleştirilen polimerizasyon iki sıcak ve soğuk ortamda yapılır. Soğuk yöntemle, yağ varlığında veya yüksek sürtünmeli kurum yağı, dar moleküler dağılım, yüksek moleküler kütle ve işlenebilirlik varlığında elde edilen ürün zordur. Sıcak yöntemle elde edilen ürün ayrıca çok dallıdır ve yüksek moleküler ağırlık dağılımına, iyi işlenebilirliğe ve daha yüksek vinil% 1 ve 2’ye sahiptir.

Çözüm yöntemi

Bu yöntemde, iyon polimerizasyonu, bu yöntemin bir ürünüdür, yüksek hata oranı, yüksek esneklik ve aşınma direnci ve dinamik gerilmelere karşı yüksek yırtılmadır.

Jel Yöntemi

Ürün, zincir hareketliliğini azaltan ve işlenebilirliği artıran, zincirler arasındaki polimerizasyon reaksiyonu sırasında düşük bir kimyasal bağ direncine sahiptir.

Pişirme yöntemleri

Esas olarak kükürt volkanik metodu ile yapılır. SBR’deki fırınlama hızı NR’den düşüktür, bu nedenle hızlandırıcı pişirme hızını arttırmak için kullanılır.

SBR monomer yerleşimi için çok önemlidir

Çünkü monomerler yanlışlıkla birleştirilirse, lastiklerin özelliklerine ve işlenebilirliğine sahip olan stiren-bütadien kauçuğu (SBR) elde edilir. Monomerler bir blok halinde bir araya toplanırsa, stiren-bütadien stiren (SBS), kauçuğun özelliklerine sahip olan ancak işlenebilirliği plastik gibi olan bir termoplastik elastomer TPE’dir (Termo Plastik Elastomer). Birkaç kez eritilebilir ve yeniden işlenebilir. şeklinde.

Stiren bütadien kauçuğu
Stiren bütadien kauçuğu

Dezavantajları

Ozona karşı düşük direnç, düşük alev ve alev direnci, çok zor işlenebilirlik, benzin ve yağa karşı düşük direnç, solventlere karşı düşük direnç.

Avantajları


Çok ucuz, su direnci, asit ve alkol direnci

uygulamaları

Lastik ve kauçuk, lastik borular ve hortumlar, kablolama kabloları, bant ve konveyörler, halı ve zemin, yastık ve topuk ayakkabılar ve sünger ve sünger ürünleri, SBR’nin lastik üretiminde kullanımında en önemli kullanım alanlarından biri iplik adı verilen yere temas ettiğinde ve kauçuk endüstrisinde bu büyük kullanım için 5 önemli SBR: 1. Yırtılma direnci 2. Yorulma dayanımı 3. Esnek direnç 4. Aşınma direnci 5. Kaymaya karşı direnç (asfaltla boğuşma özelliğine sahiptir).

Stiren bütadien kaliteleri

grade topicpetrochemicaldatasheet
SBR-1712 BandarImam BandarDownload
SBR-1502 Bandar Imam BandarDownload
SBR-1500 Bandar Imam BandarDownload
1712Takht Jamshid Pars
1502Takht Jamshid Pars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir