Polietilen, etilen glikolün (C2H4) polimerizasyonu ile elde edilen bir termoplastik ailesidir. Düşük moleküler ağırlıklı polimerlerin molekülleri yağlayıcı olarak kullanılır. Polietilen, tüm ticari polimerlerden daha basit olan çok basit bir yapı içerir. İki hidrojen atomunun her bir karbon atomuna yüksek moleküler ağırlıklı bir karbon atomu molekülü eklenir.

Bu tip polietilen içinde, etilen molekülleri birbirlerine rastgele bağlanır ve çok düzensiz bir şekle dökülür. Yoğunluğu 910 ila 925 arasında değişir. Yüksek basınç ve yüksek sıcaklıklarda üretilir ve genellikle polimerizasyonun serbest radikal polimerizasyonuyla üretilir. Tabii ki, Ziegler-Natta polimerizasyon polimerizasyonu da hazırlamak için kullanılabilir.

Molekülde dal olmadığı zaman, lineer polietilen denir. Doğrusal polietilen polietilenden daha serttir, ancak polietilen daha kolay ve daha ucuzdur. Bu polimerin şekli çok kristallidir. Doğrusal polietilen, düşük basınç ve sıcaklıklarda polimerize olan 200.000-500.000 moleküler ağırlığa sahip normal bir üründür. Yoğunluğu 941/0 ve 965/0 arasındadır ve esas olarak Ziegler Nata olarak bilinen polimerizasyon problemi ile sağlanır. Yukarıdaki resimde bu polietilenin şeklini görebilirsiniz.

Malzemenin işlenmesi daha zordur, ancak özellikleri mükemmeldir. Polimer tamamen radyasyon veya kimyasal katkı maddelerinin kullanılması yoluyla ağa bağlandığında, bu polietilen çok yumuşak olmayacaktır.
dalları ile bir monomer alkil dallanmış kopolimerle kopolimerizasyonu Mvnvmratyln tarafından kısa Myknndmvard kullanımı kullanmak plastik film gibi (bir dondurucular) Ashya’ay oluşturmak için genellikle polietilen, doğrusal düşük yoğunluklu veya LLDPE bilinen izler ve hidrokarbon: için Termoplastik, Elyaf, Tüp, Film …

Monomer: Etilen

Polimerizasyon Yöntemleri: Serbest Radikal Zincirler

Morfoloji: Çok kristalli (doğrusal polietilen), düşük kristalleşme yüzdesine sahip (amorf) düzensiz (amorf)

Erime sıcaklığı: yaklaşık 120-130 ° C

Cam geçiş sıcaklığı: yaklaşık -80 ° C (polimer kristalizasyon yüzdesine bağlı olarak)

uygulama

Polietilen, mutfak ve gıda endüstrisinde kullanılan her türlü plastik aksesuarın üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. LDPE, plastik poşetlerin yanı sıra hafif plastik kapların üretiminde kullanılır. HDPE, süt ve sıvı bulaşıkların ve her türlü plastik mutfak cihazlarının üretiminde kullanılmaktadır. Plastik boru ve ek parçaları üretiminde, MDPE yaygın olarak kullanılmaktadır.

LLDPE, bükme boruları gibi esnek esnek cihazların sağlanmasında yüksek esnekliğinden dolayı kullanılır. Kısa bir süre önce kısa zincirli, kısa zincirli polietilen üretimi konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu polietilenler esas olarak bir dizi yan dal ile HDPE’dir. Bu polietilen, HDPE sertliği ve esnek LDPE’nin bir kombinasyonuna sahiptir.

پلی‌اتیلن‌ها

Polietilenin bazı özellikleri

Ticari polietilenin en önemli doğal özellikleri şunlardır:

1) yoğunluk 2) erimiş profil 3) moleküler ağırlık dağılımıyoğunluk

Genel olarak, artan yoğunluk, doğrusallık, sertlik, çekme mukavemeti, yırtılma mukavemeti, yumuşama sıcaklığı, kırılganlık, eğilme ömrü, bırakma eğilimi artmaktadır. yoğunluklu polietilene bağlı olarak, dört türün (LDPE), doğrusal düşük yoğunluklu bu ürün (LLDPE), orta yoğunluklu bu ürün (MDPE) ve yüksek yoğunluklu bu ürün (HDPE), düşük yoğunlukta polietilen ayrılır.

Eriyik Profili veya Erime Akış İndeksi Endeksi (MFI)
En yaygın kullanılan sinyal polietilenin moleküler ağırlığıdır. bir genişliği olan bir açıklık (Kalıp) ile on dakika içinde akış indeksi, (gram olarak) ağırlıklı bu ürün eritin ve uzunluğu santigrat çıkar 190 derecede sabittir ve piston ağırlık standardı ise Yaklaşık 3 gram bu ürün içeren itme yer almaktadır. Erimiş akış indeksi biraz (ama doğru değil) erimiş viskozitenin ters oranlıdır. Orta moleküler ağırlık artışı ile azalır. Daha yüksek bir molar akış hızı, işlem sıcaklıklarında daha yüksek bir zihinsel sağlık düzeyini gösterir. Bu sembol başlangıçta ekstrüzyon kapasitesinin bir ölçüsü olarak silanın (psişik) özelliklerini temsil etmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak, erimiş akış indeksini arttırarak, gerilme mukavemeti, yırtılma mukavemeti, yumuşama sıcaklığı ve polietilenin dayanıklılığı azaltılır.

Moleküler ağırlık dağılımı

Molekül ağırlığı (Mw / Mn) dağılımı da özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Polietilen üreten petrokimyasallar
HDPE-0035 Petrokimya Bandar İmamı
HDPE-EX5 Maroon Petrokimyasalları
HDPE-EX5 Amir Kabir Petrokimyasalları
HDPE-F7000 Mehr Petrokimyasalları
HDPE-52518 Petrokimyasal Reçel
HDPE-HI-500 Petrokimya Bandar İmamı
HDPE-60505 Reçel Kimyasal Petrokimya
HDPE-60507U Reçel Kimyasal Petrokimyasallar
HDPE-I3 Kermanshah Petrokimyası
HDPE-I4 Kermanshah Petrokimya Şirketi
HDPE-I4 Amir Kabir Petrokimyasalları
HDPE-5620 EA Arak Petrokimya Kompleksi
HDPE-5030SA Petrokimya Tebriz
HDPE-PE100 LG / Doları Tereyağı
HDPE-EX3 Amir Kabir Petrokimyasalları
HDPE-EX3 Arak Petrokimya Şirketi
HDPE-EX3 (CRP100) Reçel Kimyasal Petrokimyasallar
HDPE-3840 Arak Petrokimya Kompleksi
Tebriz’de HDPE-3840 Petrokimya Kompleksi
AYPE-020 Petrokimya Bandar İmamı
AYPE-0075 Petrokimya Bandar İmamı
LDPE-0190 Ariasasol Petrokimyasalları
LDPE-2420D Amir Kabir Petrokimya Şirketi
LDPE-2420H Amir Kabir Petrokimya Şirketi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir