Izosiyanit, İzosiyanid grupları (NCO’lar) içeren bileşiklerdir. Poliüretan köpük üretmek için bir alkollü grup (OH) (hidroksil grubu) içeren Polyol olarak bilinen bileşiklerle reaksiyona girerler. Aslında, İzosiyanürlerin poliüretan üretiminde önemli bir bileşen olduğu düşünülmektedir. İzosiyanitler oldukça reaktif kimyasallardır. ayrıca sert poliüretan köpük, yumuşak poliüretan köpük ve boya, sıva ve elastomerler gibi kaplamaların üretiminde yaygın olarak kullanılırlar. Ayrıca bunların kullanımı otomotiv ve ısı yalıtım sektöründedir. İzosiyanin içeren poliüretan sprey köpük, çimento, odun, cam elyaf, çelik ve alüminyumu korumak ve bir kamyon, treyler, tekne, güverte için koruyucu kapak dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde ve sanayilerde kullanılır.

Koruma

izosiyanit, mukoza, gözler ve solunum sistemi için güçlü uyarıcılardır. İzosiyanid ile doğrudan cilt teması, iltihaplanmaya neden olabilir. Çalışanlar güvenlik ekipmanı kullanmadan defalarca iletişim kurarlarsa, İzosiyanitler işyerinde alerjilere, alerjilere ve Astım’a neden olabilir. İzosiyanürlerle sürekli olarak çalışan işçiler, kaşıntı ve göz tahrişi, burun tıkanıklığı, boğazda kuruluk ve ağrı, soğuk algınlığı gibi semptomlar, nefes darlığı, nefes darlığı gibi belirtilerle karşılaşırlarsa doktora gitmelidir.

İzosiyanürlere maruz kalmanın önlenmesi, sağlık tehlikelerini önlemede önemli bir adımdır. Klima gibi kontrol önlemleri, işyerinde İzosiyanürlerle teması en aza indirmenin temel yollarından biridir. Diğer kontrol önlemleri arasında, işçilerin yalıtılması ve izosiyanürlerle cilt temasını azaltmak için suni solunum, giysi, eldiven ve gözlük gibi kişisel koruyucu donanımların kullanılması bulunmaktadır.

izosiyanit

izosiyanit

Poliüretan malzemelerle çalışmak için güvenlik ve sağlık önerileri

Kimyasal reaksiyonu tamamlanan poliüretan köpük kimyasal olarak inert ve nötrdür. Dünya Sağlık Örgütü’nde poliüretan köpük ile teması kısıtlama yoktur. Poliüretan köpük, Grup 4’te tehlikeli olarak sınıflandırılır, çünkü yanıcı bir katıdır ve doğrudan alevlere maruz kalır. Yanma poliüretan köpüğü ile üretilen kimyasallar esas olarak karbon monoksit ve azot oksit ve hidrojen siyanittir. İtfaiyeciler, yangın yerlerinde solunum ekipmanına sahip olmalıdır. Poliüretan reçine (poli) ve İzosiyanin sertleştirme sıvısı, tehlikeli bileşikler içerebilir. Bu nedenle, bu ürünün kullanımı sırasında üreticinin güvenlik tavsiyelerini ürün etiketinde veya Güvenlik Bilgi Formunda (MSDS) görebileceğiniz gibi göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir