İki olefin, yedi ana petrokimyadan biri olarak etilen ve propilen ile birlikte dört karbon bütan (bütilen) ve bütadien içerir. Bir çift bağ ve bütadien bağı olan bütan da iki bağa sahip olan reaktif bileşiklerdir. 2014 yılında bütan üretimi ve tüketimi yaklaşık 55 milyon ton, bütadien ise 11 milyon ton olmuştur. Bütadiene göre bütan tüketiminin yüksek olması ve tüketimi nedeniyle bu maddenin petrol rafinerilerinde kullanımı söz konusudur.

Dört karbon monoksitin ekstraksiyonu ve üretimi için çeşitli prosesler vardır, bu olefinlerin önemli bir oranı, buhar kırma ünitelerinde ve ayrıca FCC sıvı rafinerilerinde üretilen dört karbondan çıkarılmaktadır. 2014 yılında dünyada üretilen butadienin% 94’ü buhar kırma işleminden elde edilmiştir.

Butadiene
Butadiene

Polibutadien (% 31),% 28 ile Stiren Butadien Ruber (SBR) ve Akrilonitril Butadien Stiren de dünyanın en büyük botatin kullanımının% 12’sini oluşturmaktadır.

Bütan esas olarak yakıt (benzin) üretmek için kullanılır. Alkilat ve benzin polimeri de dahil olmak üzere rafinerideki benzin kesimleri, besleme olarak botulinum kullanmaktadır.

Bütan ayrıca metil ester bütil eter (MTBE) ve etil ester bütil eter (ETBE) gibi oktan bileşiklerini üretmek için kullanılır. Botanik bileşiklerin doğrudan benzin üretmek için kullanıldığını belirtmek gerekir. Dünyadaki şişenin yüzde 80 ila 90’ı yakıt üretmek için kullanılıyor ve sadece yüzde 10 ila 20’si kimya endüstrisinde kullanılıyor.

Normal bütan, diğer ürünlerin yanı sıra bütil alkol, bütadien, bütan-1 üretmek için kullanılır. Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ve Japonya gibi gelişmiş bölgelerde, bu maddenin tüketim artışı sabit olmuştur ve Asya ve Latin Amerika gibi alanlarda, bir komonomer, bütil alkol olarak polietilen birimlerinde kullanım için bütan tüketimi Metil etil keton için üretim (MEK) Büyüme ile ilişkilidir.

Orta Doğu bölgesi, üretim kapasitesi bakımından kuzeydoğu Asya, Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika bölgelerinden sonra yıllık 1616.000 mt bütan (normal ve ISO) ve yıllık 300.000 mt üretim yapmaktadır. dünyada.

Değer Zinciri Araştırmaları Merkezi, dört karbonlu olefinlerin, daha hafif olan iki etilen ve propilen olefinlerden daha sınırlı ve daha az gelişmiş olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle, bu malzemelerin değer zincirinin geliştirilmesi, dikkatli bir pazar araştırması gerektirir.

bütadien ile ilgili hikayemizin etkili olduğunu umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir