Polietilen yağdan gelir, hemen hemen her 1.75 kg ham petrol, bir kilogram ağır polietilen üretir ve bu da ağır işlerde geri dönüşüm kapasitesine sahip bir polietilendir. En yaygın ve en çok kullanılan ve belki de ilk üretilen plastiklerin ağır polietilen (HDPE) olduğu söylenmelidir. Bu tipteki polimerdeki moleküler molekül sıkıştırılır, ki bu da yoğunluğunu arttıran faktördür. Bu nedenle esneklik keskin bir şekilde azalır. Bu polimerin hafif polietilenden daha az direnç göstermesine rağmen, kırılgan çevresel streslere karşı direnci gibi kimyasallara karşı direnci iyidir. Bu nedenle, bu tür bir polimer, yakıt depolama kapları, açık hava sandalyeleri, oyuncaklar, oyuncaklar, yüksek basınçlı transfer boruları, kanalizasyon boruları ve kanallar gibi çeşitli ticari ürünlerde kullanılmaktadır. Daha az hacimde yaygın olan başka bir tip yüksek yoğunluklu polietilen (UHMWPE) vardır. Bu tip bir polimer diğer polietilen tiplerinden daha iyi ve daha serttir.

Polietilen ilk önce Alman kimyacı Hans Von Pechmanv tarafından sentezlendi. 1898’de diazometanın ısıl işlemi sırasında daha sonra polietilen olarak adlandırılan bir mumsu beyaz bileşiği sentezledi.
Polietilen ilk kez 1933 yılında kazara Aisk Naust ve Reinolgargeson (ICI kimyagerleri) tarafından endüstriyel sentez ile keşfedilmiştir. İki bilim adamı, yüksek basınçta bir etilen ve benzaldehit karışımını ısıtmak suretiyle bir mumsu madde elde ettiler.

Polyethylene

Polietilen

Bu ürünlerle üretilen çeşitli malzeme türleri arasında su boruları, kanalizasyon ve endüstriyel borular, oyuncak yapımı, spor ekipmanları, ağır polietilen filmler, maden suyu şişeleri ve aile içecekleri bulunmaktadır. . . Adlandırılan.

Ağır polietilen başlangıçta homojen, saf fakat saydam olmayan, polietilen ağır değildir ve gerekirse pigmente eklenir. Bu malzemeler beyaz, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, siyah ve bazen de hammaddelerinin renginde bile kullanılır. İzolasyon elektriktir ve direkt ısıdan çıkarılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir