ABS plastik, amorf bir yapıya sahip bir termoplastik sıva olan ucuz bir mühendislik plastır. ABS plastiklerinin geniş kullanımı, mekanik, termal ve kimyasal özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

tipleri ve monomerleri (ABS): ABS, siyah ve beyaz renk ve standart tipte kategorize edilir. Bu iki çeşit gıda ambalajı için de kullanılır.

ABS

Plastik ABS, üç monomerden oluşan bir kopolimerdir:

1-Akrilonitril
2-Bütadien
3- Stiren

Aşağıda her bir monomerin ABS’ye verdiği özellikleri inceleyeceğiz:

1: Akrilonitril: Isı ve kimyasal reaksiyonlara karşı direnci artırır
2: Bütadien: Basınç dayanımı ve sertliği güçlendirilmesi
3- Stiren: Akrilonitril-butadien-stirenin daha iyi sünekliği ve sertliği

Dezavantajların özellikleri – alaşımlar ve uygulamaları

1- İyi vuruş
2- iyi işleme yeteneği
3- Düşük fiyat
4. Boyut ve boyutlarda stabilite
5. Yüksek sertlik
6. Isı ile form kabiliyeti ve …

1. Bulutlu
2- Aleve duyarlılık
3- Güneş ışınlarına karşı rengi ve özellikleri değiştirir
4- yaklaşık yüksek nem
5-Farklı ABS’ler arasındaki akış özellikleri önemli ölçüde değişir

Alaşımlar, ABS’nin bazı dezavantajlarını bazı alaşımlı malzemelerle gidermek için kullanılır. Örneğin, ABS’yi gizlemek için PVC ile alaşımı yapılır, ayrıca alaşımı emen bir malzeme olan alaşımın% 80 ila 20’si alaşım üreten refrakter ABS içerir. ABS, şeffaf ABS plastik metil metakrilat ile ABS’den yapılmıştır. ABS iyi plastikleştirilebilir. Bunu yapmak için önce ABS’yi bir miktar kauçuk yüzeyini çözmek için asitle kazın ve ardından metali üzerine biriktirin. Plak gibi parlak yansıtıcı yüzeylerin gerektiği plastikleştirilmiş ABS’den kullanılır.

Üreticiler

Tabriz ve Golpayegan petrokimyasalları ülkedeki ABS plastik üreticileri, SD0150 Kalite Sınıfı Tabriz petrokimyasalları ve 10733-10415 ve 10720 kaliteleri ile Golpayegan petrokimyasalları üretmektedir. Tabriz ABS renksizdir, ABS beyaz ve beyaz parlak parlak beyazdır. ABS plastik bir polistiren derecedir.

Özel uygulama:

1- Prototip modellerin yapılması
2. Muhafazalar ve kaplamalar
3. Vücut parçaları ve hizmetliler
4. araba parçaları
5. Silindirler
6. kaynak ve …

Amorf termoplastikler genellikle plastik kaynaklarda ABS uygulamaları da dahil olmak üzere diğer termoplastiklerden daha iyi kaynaklanabilirliğe sahiptir. ABS aynı zamanda bu alanda bir dolgu (kaynaklı tel) ve ayrıca kaynak yapılabilir plastiktir. ABS bileşenleri, direnç kaynağı, lazer, sıcak plaka, vb. Gibi çeşitli şekillerde de arttırılabilir. İyi işleme kabiliyeti, iyi renk ve ABS bileşenlerinin iyi yapışması ABS’nin bir malzeme olmasını sağlayan özelliklerdir. Prototip hazırlayın .

Hızlı prototiplemede, ABS aynı zamanda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Otomotiv endüstrisinde diğer ABS kullanım alanları bulunabilir. Panolar, kaplamalar, iç dekorasyon parçaları, emniyet kemerleri ve kalkanlar, jant kapakları gibi parçalar. Batı Avrupa’nın en büyük plastik ABS tüketicisi otomotiv endüstrisidir. ABD’de, ABS plastik kullanımının boru ve bağlantı parçalarında üretilmesi daha olasıdır. ABS, telefon setleri, mutfak eşyaları, bavul, bilgisayar kasası, cihaz kapakları vb. Ev aletlerinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir